نویسنده : ebonak

پمپ دیافراگم (Diaphragm Pumps)  چیست؟

پمپ دیافراگم در بسیاری از صنایع به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند در انواع بسیار زیادی از مایعات مورد استفاده قرار گیرند. پمپ دیافراگم در گروه پمپ "جابجایی مثبت" قرار دارند. پمپ دیافراگم می‌توانند مایعات با ویسکوزیته کم، متوسط یا زیاد و همچنین مایعات با ناخالصی های جامد زیاد را منتقل کنند. آنها همچنین می‌توانند بسیاری از مواد شیمیایی مانند اسیدها را پمپ کنند و دلیل آن قابلیت ساخت بدنه آن ها با انواع مختلف متریال می‌باشد.

پمپ دیافراگم Air-Operated

محبوب ترین نوع پمپ دیافراگم، پمپ دیافراگم هوا است. این پمپ از هوای فشرده به عنوان منبع تغذیه خود استفاده می‌کنند. آنها همچنین شامل دو محفظه با دیافراگم، شیر چک ورودی و شیر کنترل خروجی در هر محفظه هستند. هوای فشرده با استفاده از یک دریچه از محفظه ای به محفظه  دیگر منتقل می‌شود. این جابجایی مداوم هوا از یک محفظه به محفظه دیگر، مایعات را از یک محفظه و به داخل لوله های تخلیه منتقل می‌کند. در پمپ دیافراگم هوایی، مقداری لرزش وجود دارد. این لرزش ها در جریان را می‌توان با استفاده از میراگرهای ضربان دار در لوله های تخلیه تا حدودی کاهش داد.

این جریان پالس را می‌توان با استفاده از میراگرهای ضربان دار در لوله های تخلیه تا حدودی کاهش داد. پمپ دیافراگم هوائی در اندازه های ¼ اینچ و 4 اینچ برای دبی های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گرد. برخی از تولید کنندگان پمپ دیافراگم Air-Operated به شرح ذیل می‌باشد:

 Warren Rupp (Sandpiper Brand) Air Operated Diaphragm Pumps

Yamada Air Operated Diaphragm Pumps

Graco Air Operated Diaphragm Pumps

Sotera Air Operated Diaphragm Pumps

Versa-Matic Air Operated Diaphragm Pumps

پمپ دیافراگم موتور کوچک (12، 24 یا 115 ولت)

این پمپ دیافراگم معمولاً دارای درگاه های ورودی و خروجی 3/8 "، 1/2" یا 3/4 "هستند و از 1 تا 7 GPM جریان می‌یابند. آنها معمولاً در بعضی موارد فشار به 60 PSI و حتی 100 PSI را ایجاد می‌کنند. پمپ دیافراگمی‌ موتوری در دو سبک مجزا ساخته می‌شوند. اولین سبک "Demand" است که شامل یک سوئیچ فشار داخلی برای توقف خودکار و راه اندازی پمپ در تنظیمات فشار خاص است ؛ این سبک محبوب ترین است. سبک دیگر سبک "By-Pass" که در آن پمپ بدون در نظر گرفتن فشار در سیستم به کار خود ادامه می‌دهد، اما در صورت بسته بودن دریچه تخلیه جریان داخلی را دور می‌زند. اما اگر شیر تخلیه بیش از یک یا دو دقیقه بسته باشد، مایع بیش از حد گرم می‌شود و می‌تواند به پمپ آسیب برساند. برخی از تولید کنندگان این پمپ ها به شرح ذیل می‌باشد:

 Shurflo Small Motor Driven Diaphragm Pumps

Flojet Small Motor Driven Diaphragm Pumps

Remco Small Motor Driven Diaphragm Pumps

John Blue Small Motor Driven Diaphragm Pumps

 

پمپ دیافراگم شفت محور (Shaft Driven Diaphragm Pumps)

پمپ دیافراگم شافت محور بزرگ می‌توانند برای سمپاشی درختان و چمن استفاده شوند (حداکثر 725 PSI). برخی از مدل های این پمپ می‌توانند دبی بالاتر تا 30 ، 40 یا حتی 60 GPM را ارائه دهند.


نظرات کاربران

ارسال نظر

منو